V roce 2016 vydáváme časopis již 20. rok od doby historicky prvního časopisu Svět Svaru. Tímto článkem Vám stručně přiblížíme historii vydávání tohoto časopisu…

Současný náklad časopisu činí 3 700 ks. Z toho 3 100 ks distribuujeme v České republice a zbytek na Slovensku. Ovšem nebylo tomu tak vždycky.

Počátek vzniku časopisu Svět Svaru

V roce 1996 jsme intenzívně přemýšleli nad tím, jak nejlépe oslovovat naše zákazníky v ostravském regionu, ve kterém jsme tou dobou působili. O tom, že bychom mohli vydávat pravidelné informace o novinkách, jsme uvažovali již dlouhodobě. A že by formou těchto informací mohl být časopis, nás napadlo hned na začátku.

Na podzim tohoto roku jsme pořádali tzv. recepci pro naše stálé zákazníky v hotelu Polský dům v Ostravě. Jednalo se o tradiční setkání s našimi nejvýznamnějšími zákazníky a dodavateli spojené s ochutnávkou vína, tancem a další volnou zábavou. Při úvodním proslovu jsme tak nějak zákazníkům slíbili, že v následujícím roce, tedy v roce 1997, začneme pro ně vydávat časopis.

Sice jsme pro časopis ještě neměli ani jméno, ale vhodili jsme svou vlastní rukavici do ringu, tak jsme ji v roce 1997 zvedli. Dát vznikajícímu časopisu vhodné jméno není tak snadné, jak by se mohlo na první pohled někomu zdát. V této době neexistovalo takové množství různých
časopisů, jako nyní. Musíme se přiznat, že jsme s šéfredaktorem budoucího časopisu proseděli několik večerů, než padl návrh „Svět Svaru“. A protože nás nenapadlo nic lepšího, byl název časopisu na světě.

V té době existoval pouze časopis Svět motorů. Dnes je takových „Světů“ již spousta. Tematicky jsme se chtěli zaměřit na svařování z praxe. Snažili jsme se, a to se snažíme dodnes, přinášet informace o problémech z trhu se svařovací technikou, materiály a s technickými plyny. To znamená – kdo kde řešil nějaký zajímavý problém, praktické zkušenosti s novými postupy a novinkami v oblasti svařování apod. V těchto létech vzniku
časopisu začala vítězit technologie svařování MIG/MAG nad technologii MMA, tedy svařování obalenou elektrodou. Takže novinek v této oblasti bylo skutečně mnoho.

 

Historie1

Úplně první vydání časopisu Svět Svaru
mělo 4 stránky. časopis byl tištěný
pouze ve dvou barvách a vycházel
6x ročně na území severní Moravy.

 

 

Svět Svaru jako regionální časopis

Ještě na podzim roku 1996 jsme zahájili přípravy pro vydávání časopisu. Vytvořili jsme databázi našich zákazníků, kterým jsme chtěli časopis zasílat zdarma. Vůbec první číslo jsme pak vydali v lednu 1997. Náklad časopisu byl pouhých 300 ks. Časopis byl pouze dvoubarevný – použili jsme zelenou a černou barvu. Bylo to samozřejmě kvůli nižší ceně tisku. Časopis měl 4 stránky a zaměřoval se na novinky našich partnerů časopisu.

Do konce roku 1997 jsme pak vydali ještě dalších 5 čísel. V roce 1999, tedy v jeho 3. ročníku činil náklad časopisu kolem 800 ks. V roce 2001 jsme začali časopis vydávat v plné barvě. Roční náklad činil 1 100 ks. Časopis jsme stále rozesílali pouze v regionu Ostravy a okolí.

 

Zahájení distribuce do celé ČR

V roce 2002 nastal zlom ve vydávání a formě časopisu Svět Svaru. Zahájili jsme distribuci časopisu na celém území České republiky. Časopis byl již v podobné formě, jak ji znáte ze současnosti. Byl plně barevný, měl 24–28 stránek a vydávali jsme jej 3x až 4x za rok. Celkový průměrný rozesílaný náklad časopisu se v tomto roce pohyboval kolem 2 000 ks.

 

Historie2

V roce 2002 jsme již plnobarevný
časopis začali distribuovat do
celé České republiky.

 

Zahájení distribuce na Slovensko

Stále jsme uvažovali o tom, zda bychom měli distribuovat časopis také na území Slovenské republiky. Největší překážkou byla cena poštovného. Pokud bychom rozesílali časopis přes Českou poštu, byla cena poštovného v porovnání s poštovným do České republiky až trojnásobná.

Nakonec jsme se rozhodli, že časopis si necháme zabalit a polepit adresními štítky u nás a pak jej podáme přímo na Slovensku, zpravidla na hlavní poště v Čadci. První vydání pro firmy na Slovensku jsme rozeslali v roce 2007. Tehdejší náklad činil 150 ks. Jen připomeneme, že časopis Svět Svaru je také pro slovenské firmy rozesílán zdarma podobně jako v České republice.

 

Projekt – soutěž Modré světlo

Tak, jak postupně přicházela doba digitálních fotoaparátů, podařilo se nám digitálně vyfotit zajímavé fotografie zachycující svařovací proces. Světlo od svařovacího oblouku vytvořilo na pořízených fotografiích zajímavé světelné mapy a odlesky zpravidla modré barvy.

Některé firmy řeší každoroční nákup nástěnný kalendářů pro následující rok. Napadlo nás, že kdybychom vytvořili soutěž o nejhezčí fotografii zachycující svařování a zapojili do ní také sponzory, mohli bychom nechat naše čtenáře soutěžit o zajímavé ceny a z výsledných fotografií pak připravit vlastní nástěnný kalendář.

Tento záměr se nám nakonec povedl. Soutěž jsme nazvali Modré světlo, její první ročník se konal v roce 2007. Hlavní cenou soutěže byla kvalitní digitální zrcadlovka Nikon. Tradici této první ceny neseme dodnes. Letošní ročník soutěže Modré světlo je již v pořadí pátý.

 

Podpora časopisu na internetu

V prvopočátcích jsme vytvořili internetovou podporu jen jednoduchými webovými stránkami. V roce 2008 jsme zveřejnili zcela novou internetovou prezentaci, ve které existuje archív hlavních článků a celá vydání časopisu od roku 2006. Lze zde rovněž hlasovat na zveřejněné fotografie v soutěži Modré světlo nebo nám poslat zprávu, požadavek apod.

 

Časopis Svět Svaru v roce 2016

Představujeme časopis Svět Svaru, který v letošním roce vydáváme již dvacátým rokem. Vycházíme 3x až 4x za rok s průměrným rozesílaným nákladem 3 100 ks pro Českou republiku a 600 ks pro Slovenskou republiku.

Časopis je stále zdarma pro všechny firmy, které svařují. Více informací o časopisu získáte na internetových stránkách www.svetsvaru.cz.

Velmi nás těší Váš ohlas na každé vydání.